Informacje o mieście 

 
Powierzchnia: 27,3 km²
Ludność: 32 tys. mieszkańców

OŁAWA

Siedziba powiatu oławskiego, położona 27 km od centrum aglomeracji wrocławskiej, ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny dla regionu.

Miasto położone jest między dwiema rzekami – Odrą i Oławą, na historycznym trakcie „Via Regia” (Wysoka Droga) i w sąsiedztwie sporych kompleksów leśnych. To usytuowanie zdeterminowało powstanie osady rybacko-targowej, a później grodu i kasztelanii (XI wiek), która przekształciła się w ośrodek miejski, dzięki lokacji na prawie magdeburskim w 1234 roku. Największą grupą wśród osadników, sprowadzonych do miasta przez Henryka Brodatego byli tkacze walońscy, których obecność najprawdopodobniej tłumaczy przyjęty przez miasto herb z kogutem, nawiązujący do kultury galijskiej.

Bliskość Wrocławia była z jednej strony czynnikiem stymulującym rozwój Oławy, a z drugiej – obiektem ciągłych napaści, oblężeń i podpaleń, których celem głównym był Wrocław. Również bliskość Brzegu, gdzie najczęściej usytuowana była siedziba księstw piastowskich, nie sprzyjała emancypacji miasta i wybiciu się na samodzielny ośrodek. Wyjątek stanowił początek XVIII wieku, gdy miastem władali synowie Jana III Sobieskiego, szczególnie Jakub. Ten czas można zaliczyć do najświetniejszych w historii Oławy.

Z tego okresu pochodzi najciekawsza oławska atrakcja - figuralny zegar na wieży ratuszowej. Nie brak też wcześniejszych zabytków architektury: np. gotycki w swej najstarszej części kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia w rynku czy barokowa kaplica św. Rocha.

Miasto szczyci się powstaniem w 1842 roku pierwszej na ziemiach polskich linii kolejowej Wrocław-Oława. Fakt ten sprawił, że miasto do dzisiejszego dnia pozostało na ważnym szlaku komunikacyjnym Śląsk-Szczecin: kolejowym, drogowym i odrzańskim. W drugiej połowie XIX wieku był to niewątpliwie ważny czynnik industrializacyjny. Jednak pamiętające tamte czasy zakłady przemysłowe, pomimo ciągłej modernizacji (również po stratach wojennych) nie udźwignęły skoku technologicznego końca XX wieku. Dziś stanowią margines w przemysłowej strefie Oławy.

Dla utrzymania miejsc pracy miasto zmuszone było do poszukiwań nowych, zagranicznych inwestorów. Ten proces został radykalnie przyspieszony dzięki powołaniu w 2004 roku specjalnej strefy ekonomicznej. W rezultacie zagospodarowano niemal w całości wszystkie tereny przeznaczone dla przemysłu, w dodatku w technologiach przyjaznych środowisku. Dziś ton w mieście nadają takie firmy jak Autoliv Poland (samochodowe poduszki powietrzne), Electrolux (pralki), Nardi (sprzęt AGD), 2 zakłady koncernu SCA (art. higieniczne i opakowania), MCC (urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne dla przemysłu samochodowego) i inne. Do nich dołączyło kilka zagranicznych i polskich firm w zmodernizowanych i przekształconych własnościowo zakładach, np. Zakpol, Eurofilms, Standis.

W okolicy miasta znajduje się rezerwat przyrodniczy „Zwierzyniec” i liczne łowiska dla wędkarzy. W Oławie znajdują się hotele, m.in. „Jakub Sobieski”, „Oławian Hotel” i „Marta”, gospodarstwo agroturystyczne Winna Góra oraz inne miejsca noclegowe.

W dorocznym kalendarzu imprez istnieje kilka znaczących imprez kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Do nich należą m.in. „Dzień Koguta” (święto miasta), Plener Malarsko-Rzeźbiarski, Ogólnopolskie Konfrontacje Instrumentów Dętych, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Wielka Majówka i Festiwal na Odrze „Piana Bosmana”.

 
 

Liczba odwiedzin : 3766
Podmiot udostępniający informację : Urząd Miejski w Oławie
Osoba wprowadzająca informację : Małgorzata Popowicz
Osoba odpowiedzialna za informację : Renata Romanowska
Czas wytworzenia: 2008-08-31 14:46:00
Czas publikacji: 2008-08-31 14:46:00
Data przeniesienia do archiwum: Brak